Přeskočit na obsah

5 nejčastějších problémů s pletí v zimě a jak si s nimi poradit

Zima je každoroční zatěžkávací zkouškou pro naši pleť. Lehké hydratační krémy v poličkách nahrazují ty hutnější, výživnější a olejíček na rty se stává nezbytnou součástí kabelky. Kromě běžných zimních neduhů, jako je vysušená nebo podrážděná pokožka, se můžeme setkat i s trochu závažnějšími projevy toho, že naše tělo považuje mráz za nepřítele číslo jedna.

Kuperóza a rosacea (růžovka)
Jednotlivé červené žilky prosvítající pod kůží znají zejména ženy s tenkou suchou kůží. Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácí schopnost se rozšiřovat a smršťovat a vznikají tak rozšířené cévky, které se vyskytují zejména na obličeji. K jejich tvorbě velkou měrou přispívá genetika, životospráva a rychlé přechody mezi teplotami, jako je právě přecházení z mrazu do vytopené místnosti. Pokud do své stravy zařadíte větší množství vitamínu C a pohanky, můžete výrazně pomoci zlepšení stavu cévek.
Rosacea nebo-li růžovka také souvisí s rozšířenými cévkami. V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění kapilár, kdy jsou postiženy větší plochy pokožky a mohou vznikat i zanícené boláky. Pokožku je třeba důkladně chránit před vnějšími vlivy, vyživovat a ošetřovat kosmetikou s hojícími a protizánětlivými látkami, jako je zelený čaj a kadidlovník nebo starý dobrý měsíček lékařský. Ani v zimě nezapomínejte na ochranu před sluncem, ochranný vyživující krém Sabon obsahuje nejen SPF, ale také výtažky z mořských řas, které pleť zklidňují a zabraňují jejímu poškození.

Hydratační krém SPF 15, Sabon, 770 Kč

Kožní plísně
Ráno se nabalíme, abychom nezmrzli, a po příchodu do práce rychle odhazujeme vrstvy, abychom se neuvařili. Jenže někdy není kde se přezout nebo si odložit a z našeho těla se stává chodící skleník, a tedy ideální prostředí pro kožní plísně. Dbejte tedy na to, aby bylo vaše oblečení z kvalitních a prodyšných materiálů. Dobrou prevencí proti plísním na nohou je pudrový zásyp, který zabrání pocení a zapařování. Nohy také můžete ošetřovat olejem z tea tree nebo méně známým oregánovým, které působí antibakteriálně. Už naše babičky věděly, že česnek je malý zázrak a na boj s mykózami někdy funguje lépe, než masti z lékárny.

Ekzémy
Mazat, mazat, mazat. To je mantra všech lidí trpících na ekzémy, které se v zimě stávají naprostým utrpením. Kůže vlivem mrazu a suchého horkého vzduchu z topení může popraskat a dokonce i krvácet. Pokožku s ekzémem je nutné hydratovat a zároveň hojit a chránit. I pro tyto případy se skvěle hodí měsíčková mast, někdo nedá dopustit na vepřové sádlo. K dostatečnému zvláčnění pokožky jsou nejlepší produkty s obsahem olejů a aloe vera. Krém na ruce Sabon navíc obsahuje minerály z Mrtvého moře, které mají jedinečné hojivé vlastnosti.

Krém na ruce Dead Sea, Sabon, 300 Kč

Omrzliny

„Čekala jsem tam tak dlouho, že jsem měla skoro omrzliny!“ Takovou větu většinou proneseme v žertu, ale kupodivu pro omrzliny není potřeba vyrazit do velehor. Při delším pobytu na suchém mrazu či při silném větru se může vzniknout omrzlina i při teplotách lehce pod nulou. Omrzlinu prvního stupně už jste možná zažili doslova na vlastní kůži. Nejprve dochází k zbělání, zkropenatění nebo zarudnutí pokožky, ztrátě citlivosti, tvrdnutí a v postižených místech cítíme nepříjemné trnutí a mravenčení. Omrzlou část těla je potřeba zahřát velice pomalu a opatrně. Nejlepší je začít zabalením do deky či vlažnou vodou, jejíž teplota by neměla přesahovat 37°C. Kupodivu velmi účinná je léčba alkoholem, kdy můžete „omrzlému“ připravit trochu svařáku nebo punče. Teplý alkohol pomůže roztáhnout cévy a rozproudit krev, jedna sklenička k tomuto účelu bohatě postačí.

Alergie na zimu

Ačkoliv to může znít jako vtip a výmluva, aby dotyčný mohl zůstat v teple, alergií na chlad trpí asi 2 % populace, převážně ženy. Alergie na chlad se projevuje dost podobně jako jiné alergie vodovou rýmou a svědivou vyrážkou na nezakrytých částech těla nebo na nohou. K jejímu spuštění někdy stačí i teploty kolem nuly, skok do ledové vody v létě a v nejtěžších případech i pouze ledové nápoje. Kromě dostatečné hydratace pokožky a pečlivého oblékání se při této alergii také podávají antihistaminika jako léčba i prevence. Některé studie tvrdí, že náchylnost na chlad může být způsobena do jisté míry i psychikou, a je tak spíše pseudoalergickou reakcí na to, že zimu zkrátka natolik nesnášíte, až se vám z ní dělají doslova osypky.

reklama

reklama

reklama

reklama