Přeskočit na obsah

Petra Černocká bavila obyvatele Nové Pece na Lipensku

Období, kdy se lidé nemohli setkávat v kulturních zařízeních je naštěstí za námi, jenomže ne všude se daří po dvouleté nucené pauze opět kulturu rozhýbat. Zvláště pak obtížná situace je v menších obcích, jako třeba v lipenské Nové Peci na Prachaticku. Tam se ale starosta rozhodl, že místním kulturní akce zajistí, aby se obyvatelé mohli znovu hromadně setkávat a bavit.

První vlaštovkou byla oslava MDŽ, jíž se účastnily snad všechny místní ženy. To starostu potěšilo a motivovalo. „Napadlo mě, že bych měl pokračovat něčím pro seniory“, svěřil se starosta obce Nová Pec Martin Hrbek. „Ti jsou totiž znevýhodnění proti mladším, kteří si mohou za kulturou dojet do okolních měst. Přitom naši obec tvoří padesát procent lidí v důchodovém věku. První volba padla na zpěvačku Petru Černockou. Její písničky zná snad každý dříve narozený, navíc je sympatická, a také oblíbená i coby Saxana“, uzavírá starosta.  Starosta přišel s nápadem, že by se lidem více mohla zamlouvat beseda protkaná písničkami. Protože přímo v Nové Peci žádné kulturní zařízení není, akce se uskutečnila v místním hotelu Marlin, který naštěstí disponuje prostornou restaurací.

„Musím přiznat, že jediné, co mi na téhle akci nebylo úplně příjemné, je ta dálka“, nechala se po besedě slyšet Černocká. „Beseda ale byla příjemná, lidi měli zájem, bavili se. Dokonce znali moje písničky, což vždycky potěší…“ A její manžel Jiří Pracný, který zpěvačku doprovázel na kytaru i zpěvem, doplnil s humorem sobě vlastním: „Za mě prima večer. Publikum, starosta, místo – a nakonec i večeře, kterou jsme si odvezli domů, protože před cestou nejíme.“

Manželé sice na Lipensku vystupovali poprvé, rozhodně ale ne naposledy. To však neznamená, že by starosta neměl v plánu další umělce nebo aktivity, kterými zpestří novopeckým všední život. Už na polovinu května a konec června chystá další besedu, velkou akcí budou Novopecké slavnosti v srpnu. Samozřejmě starost o Novopecko obnáší i takové věci jako je například oprava komunikací a chodníků, oprava a doplnění veřejného osvětlení, rekonstrukce bytů, posílení a oprava vodovodu, rekonstrukce požární zbrojnice a spoustu dalších aktivit, které obyvatelům zlepšují život.

Na fotografiích je s Petrou Černockou zachycen starosta obce, moderátorka Helena Váňová (rodačka z Nové Pece) a část publika.

reklama

reklama

reklama

reklama