Přeskočit na obsah

Obsluhoval jsem anglickou královnu aneb 60 let hotelu International Brno

„Hotel byl založený v roce 1962 a já tam jako mladý kluk přišel v roce 74, to mi tehdy bylo 16 let,“ vzpomíná na začátky Michal Řičánek, nyní marketingový manažer. Právě on je spjat s brněnským hotelem International nejvíc. Od roku 83 už působil jako zaměstnanec, letos je to tedy bezmála 40 let!  

S veletrhy a okruhem se rozhýbal byznys

Nejvíce světově významných osobností nás navštívilo až po revoluci, Šedesátá léta zažívala renesanci hotelnictví a gastronomie, zarazila to však okupace v roce 68, to se hotely pod ČEDOKem, tzv. Interhotelem v Česku stal z velké části takovým ubytovacím zařízením pro sovětské skupiny,“ pokračuje ve vzpomínkách Michal Řičánek. „Po revoluci v devadesátých letech se však trh otevřel. A to nejen s veletrhy a Grand Prix. Brno udělalo velmi atraktivní kroky jak na poli byznysu, tak i v individuální turistice, takže začali Brno a celý kraj navštěvovat individuální turisti, i rodiny s dětmi Začali jsme být atraktivním místem a vidět Brno a jeho okolí se stalo fenoménem.“ Podle něj se na tom významně podílela i gastronomie. Potenciál Brna je obrovský, stejně jako potenciál celé jižní Moravy, kde lidé rádi cestuji za vínem i za přírodou na kole. 

Hvězdy tenisu i formule 1

„Od devadesátých let zde bylo několik významných událostí. V roce 97 v rámci tenisového turnaje Davis Cupu na BVV byla k tomu u nás v hotelu módní přehlídka. Byla to tehdy obrovská událost a chodily všechny tenisové hvězdy, co na turnaji hrály. Např. Stefi Grafová, Mary Joe Fernandezová, Anna Kurnikovová, Anke Huber, Jana Novotná – ještě jako mladá dívenka. A některé z tenisových dam bydlely i u nás,“ vypráví Michal Řičánek a navazuje: „Brno je díky Grand Prix propojeno s automoto, takže u nás přebývali známí jezdci. Hotel měl tehdy velmi dobré vztahy s Mercedesem a McLarenem, bydlel zde například David Coulthard, Mike Duhan nebo Michael Schumacher v roce 2008. A co se závodníků týká, tak v šedesátých letech, poprvé přesně 19. 7. 1964, zde přebýval mimo jiné i známý francouzský závodník Louis Chiron. Rčení „Jezdíš jako Širón!“ můžeme ještě dnes občas zaslechnout, když někdo kritizuje řidičské umění. Ne, že by dotyčný neuměl jezdit, právě naopak – jezdí velmi rychle, možná až zběsile. Kde se takové oslovení vzalo? Mohou za ně úspěchy monackého pilota Louise Chirona v československé Grand Prix. Na nebezpečném přírodním Masarykově okruhu – na běžných silnicích a mezi stromy – vyhrál třikrát po sobě, mezi lety 1931 až 1933.

Prezidenti, herci a další slavné tváře

Co se čelních představitelů politiky týče, má hotel bohatou historii. Bydleli zde všichni čeští prezidenti, jak Václav Havel, tak Václav Klaus i Miloš Zeman. Václav Havel tu přespával mnohokrát, schůzky s tehdejšími čelními představiteli soudnictví – JUDr. Kesslerem, předsedou Ústavního a JUDr. Otakarem Motejlem, předsedou Nejvyššího soudu soudu, byly pro svůj intelektuální podtext všemi účastníky velmi oblíbené. „Byli jsme dokonce u jedné z nejvýznamnějších etap v historii Československa, resp. České a Slovenské republiky. A to u našeho rozdělení v roce 93 ve vile Tugendhat, chystali jsme občerstvení a zázemí pro Václava Klause a Vladimíra Mečiara,“ doplňuje Řičánek. V roce 1995 se v Brně udála významná ekonomická konference zemí střední Evropy CEFTA a v hotelu se ubytovalo asi 10 premiérů a ministrů průmyslu. Významnou akcí bylo v roce 2007 Setkání evropských prezidentů, kterých se do Brna sjelo 15 na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Klause. Velká část z nich spala právě v hotelu International, který organizoval slavnostní bankety i programy pro manželky hlav států. „A nesmím zapomenout návštěvu papeže na letišti – tam jsme chystali raut pro pozvané hosty a občerstvení pro Benedikta XVI. A jeho doprovod. Bydlela u nás i Madeleine Albrightová, Milan Kundera, zpěvačka Zaza, herec Pierre Richard či Arnošt Lustig…,“ pokračuje ve výčtu slavných osobností Michal Řičánek. Jedna z nich však vydá na vlastní odstavec…

Sama královna Psal se rok 1996, 28. března, a Brno poctila návštěvou sama britská královna Alžběta II. A hotel byl u toho. „Byly kolem toho velké manévry, za bezpečnost plně zodpovídá český stát. Ke všemu jsou přesné instrukce a všechny složky musí být v pozoru. My jsme tehdy úzce spolupracovali s Magistrátem města Brna, britským velvyslanectvím v Praze a potažmo přímo s Buckinghamským palácem. Všechno jsme dlouho dopředu nacvičovali a myslím, že to byla velká událost jak pro hotel, tak hlavně pro Brno. Podobná akce se těžko bude v nejbližší době opakovat.“ přibližuje atmosféru návštěvy Michal Řičánek. Královna v Brně strávila přitom jen jeden jediný den. Ale nespala zde, nevyužívá ubytování v hotelích, k tomu slouží většinou vlastní rezidence. „V Brně měla setkání s piloty RAF, pak byla na banketu, kterým jsme chystali, a poté měla jednání na Ústavním soudu. Já jsem měl možnost být s ní po celou dobu toho banketu a byla to pro mě velká zkušenost. Byl jsem jí tak nějak vyčleněn. Dodnes mi tady říkají Ten, co obsluhoval anglickou královnu :-). Ona je v podstatě vězněm svého protokolu. Ale myšleno v dobrém,“ dodává Řičánek. A co si myslí o současnosti? „Covid nás hodně zarazil, neuskutečnilo se hodně věcí, ale už se to zase začíná probouzet. Vracíme se zpět do života“. A takovou první menší oslavu pořádá hotel již tuto sobotu 19.3. – bude to Diamantový ples. Plesy se v hotelu International pořádají pravidelně už od od doby jeho založení, ale loni se z důvodu kovidových opatření neuskutečnil. Letos to tak bude ročník padesátýdevátý, což nic nemění na skutečnosti, že plesy v hotelu International jsou nejstaršími plesy v Brně.

reklama

reklama

reklama

reklama