Přeskočit na obsah

Nechte se vtáhnout do Limbiho světa a užijte si kouzelné chvíle se svými dětmi

Večery, kdy rodiče svým dětem čtou, nebo si společně prohlíží obrázkovou knížku, jsou kouzelné momenty, které navždy zanechají stopu v dětské duši. Bohužel v dnešní hektické uspěchané době si mnoho rodičů na tyhle chvíle se svými dětmi nenajdou čas. To je téma, ze kterého vychází i nová dětská kniha s krátkým čtením na dobrou noc a mnoha kouzelnými ilustracemi.

Z důvodu tátovy zaneprázdněnosti přichází děti o večerní čtení před spaním. Devítiletá Eliška se nakonec rozhodne utěšit smutnou mladší sestřičku vyprávěním pohádkového příběhu. Předstírá čtení z knížky, protože tříletá Anička je na to před spaním zvyklá. Místo čtení ale vypráví příběh, který si vysnila při odpoledním tvoření a hraní si s modelínou.

Autor knihy, Martin Kubáč, je grafik, který k výtvarnému umění tíhnul už od malička. Dnes se živí převážně 3D grafikou a prací tráví většinu času. Velké pracovní vytížení se podepsalo i na čase, který aktivně tráví se svými dvěma dcerami – starší Eliškou a mladší Aničkou. Rozhodl se tedy vytvořit něco nejen pro ně, ale pro další děti, co může pomoci rodičům na chvíli se zastavit a užít si podvečer se svými dětmi společným čtením. Svým dcerám knížku nejen věnoval, ale i po nich pojmenoval hlavní dětské postavy. Hlavní hrdina – Limby provází autora již mnoho let. „Od mala si kreslím různá stvoření, pidižvíky, titěrky a kupodivu mi to zůstalo dodnes. Z nějakého důvodu mi přesně taková činnost přináší radost. Jsou období, kdy pravidelně vymyslím a nakreslím u ranní kávy jednu malou pohádkovou bytost. A malý Limby je jedno z těch drobných stvoření, která jsem při „kresleném snění“ potkal. Jenže na rozdíl od většiny ostatních jsem se k němu, jak šel čas, neustále vracel. Z nějaké vnitřní potřeby, která neměla vědomý cíl, jsem jeho podobu drobně upravoval a měnil,“ upřesňuje Kubáč.

Ukázka z knížky:

Ťuk ťuk… Houpity hou… Ťuk ťuk…
Limby si v polospánku uvědomil, že něco je jinak.
Ale co? Ťuk… ťuk… Až teď ucítil drobné, téměř neznatelné klepání
na jeho listy. Zvedl ospale skloněnou hlavu a ejhle, před sebou uviděl
levitující bytůstku. Takovou titěrku. Chomáček zeleného chmýří
s drobným kvítkem místo nosu, mrkající bázlivě očima.
„N-neměl byste se tak ho-hodně houpat.
n-nebo… nebo spadnete!” řeklo to z ničeho nic,
a než stihl překvapený Limby jakkoliv zareagovat… bylo to pryč.
Chvíli překvapeně zíral do prázdna, až z toho začal
nevěřícně pochybovat. „Byl tu někdo… nebyl? Bylo by přece zvláštní,
kdyby se někdo tak náhle objevil a stejně rychle zase zmizel.”
Nakonec Limby sám sebe přesvědčil, že měl nejspíš krátký sen.
Znovu přivřel oči a ucítil, jak lehký vánek rozhoupal stéblo trávy.
Houpity hou… houpity hou.

Zaujal Vás svět malého Limbiho? Autor svou prvotinu vydává vlastním nákladem a v tuhle chvíli startuje i kampaň na HitHitu, kde si ji můžete předobjednat a autora tak podpořit. Uděláte tím minimálně dvakrát, dětem krásnou knížkou, autorovi splněním jeho snu a navíc vás bude hřát pocit, že jste něčemu hezkému pomohli vzniknout…

reklama

reklama

reklama

reklama