Přeskočit na obsah

Chudák Jan Přeučil: Nevídané drama v domově důchodců!

Takové drama herec a rétor Jan Přeučil za svých 84 let života asi ještě nezažil. Zohaven, ponižován, okraden, napaden, a pak mu usilovali o život! Zcela bez zábran ho zdravotní sestra dusila v posteli polštářem, když se to původně jeho spolupacientovi nedařilo! Takové drama mezi životem a smrtí se odehrálo v domově seniorů.

Naštěstí šlo jen o velmi dramatickou a vlastně asi nejdramatičtější scénu nového českého filmu Tomáše Magnuska Bastardi 4 – Reparát, která se natáčela v domově s seniorů v jihomoravských Boskovicích.

Známý herec, rétor, kantor a dabér hrál v předchozí trilogii poukazující na dva různé světy – romskou komunitu a českou, školníka Málka. Specifikem pro jeho postavu je párátko v koutku úst. Nyní už je však bývalým školníkem, téměř dementním důchodcem, který má v domově seniorů dožít… „Školník Málek se zohavenou tváří po popáleninách, což má na svědomí Dostál, v podání Jiřího Krampola, je svým synem (Igorem Barešem) přivezen do domova důchodců. Nejenom, že se k němu zdravotní sestra Ela (Natálie Grossová) chová děsivě, okrade ho, nadává mu, ale pak mu oba usilují o život…,“ prozradil část zápletky režisér a scenárista Tomáš Magnusek.

„Natáčení bylo příjemné, milé, celý štáb v čele s Tomášem Magnuskem perfektní, skvělý catering a velká legrace. Zato v rámci mé role a scény, kterou jsem si měl možnost zahrát, to zase tak úsměvné nebylo,“ prozradil Jan Přeučil.

Ten musel nejprve projít více jak hodinovou přípravou v maskérně, kde mu na tvář vyrobili imitaci jizvy po popáleninách na tváři. Pak musel sehrát starého a dementního starého Málka na vozíku. Aby následně asi desetkrát, z různých úhlů pohledu kamery, byl dušen polštářem.

„To víte, že jsem se maličko bál, aby Jirka nebo Natálka, která je mimochodem úžasná, moc milá a skromná mladá dáma, ale velká profesionálka, netlačili zase až moc…,“ usmíval se Přeučil, o němž aktuálně vzniká unikátní dokument a také kniha, související s blížícím se jubileem v příštím roce.

„Já jsem jim říkal, ať nám toho našeho milovaného Přeučku neudusí, že s ním každý má ještě nějaké plány, a že má spoustu energie na dalších mnoho let. Honza byl skvělý, úžasný, jako vždycky,“ podotkl Tomáš Magnusek, který se slavným nositelem klobouků loni točil komedii Stáří není pro sraby, kde shodou okolností hrají také Jiří Krampol a Natálie Grossová.

„Já jsem se samozřejmě snažila, abych panu Přeučilovi nijak neublížila. Dokonce mi radili, jak ho mám dusit, aby měl pod polštářem pořád dostatek vzduchu…,“ usmívala se Natálie Grossová. „Honza je můj celoživotní kamarád a bylo by blbý, kdyby tohle bylo naše poslední společný natáčení, kdyby někdo z nás přitlačil moc…,“ dodal s humorem sobě vlastním Jiří Krampol.

Jak to nakonec s postavou starého Málka dopadne, na to se musejí diváci podívat v kinech. Tam by film, kde hrají také samotný Tomáš Magnusek, Zdeněk Godla, Gabriela Gašpárová, Bára Mottlová, Jaroslava Obermaierová, Carmen Mayerová, Eva Čížkovská a další, mohl dostat koncem tohoto nebo začátkem příštího roku. Vše bude záležet na vývoji covidové pandemie.

Foto: Miloš Smiedberger/Bastardi4

reklama

reklama

reklama

reklama